Regional Rankings on Select Performance Indicators:

County:DHHS Service Area:Judicial District:NCI Team:

Individual Region Data:

CountyDHHS
Service Area
Judicial
District
NCI
Team
AdamsCentralDistrict 10District 10 Central
AntelopeNorthernDistrict 7District 7
ArthurWesternDistrict 11District 11-Team 2
BannerWesternDistrict 12Team Scottsbluff
BlaineCentralDistrict 8District 8-Team 1
BooneNorthernDistrict 5Team Columbus
Box ButteWesternDistrict 12District 12-Team 1
BoydCentralDistrict 8District 8-Team 2
BrownCentralDistrict 8District 8-Team 1
BuffaloCentralDistrict 9Team Kearney
BurtNorthernDistrict 6District 6-Team 2
ButlerNorthernDistrict 5Team York
CassSoutheastDistrict 2District 2-Cass
CedarNorthernDistrict 6District 6-Team 2
ChaseWesternDistrict 11District 11-Team 2
CherryCentralDistrict 8District 8-Team 1
CheyenneWesternDistrict 12District 12-Team 2
ClaySoutheastDistrict 10District 10 East
ColfaxNorthernDistrict 5Team Columbus
CumingNorthernDistrict 7District 7
CusterCentralDistrict 8District 8-Team 3
DakotaNorthernDistrict 6District 6-Team 2
DawesWesternDistrict 12District 12-Team 1
DawsonWesternDistrict 11District 11-Team 1
DeuelWesternDistrict 12District 12-Team 2
DixonNorthernDistrict 6District 6-Team 2
DodgeNorthernDistrict 6District 6-Team 1
DouglasEasternDistrict 4District 4
DundyWesternDistrict 11District 11-Team 2
FillmoreSoutheastDistrict 10District 10 East
FranklinCentralDistrict 10District 10 West
CountyDHHS
Service Area
Judicial
District
NCI
Team
FrontierWesternDistrict 11District 11-Team 3
FurnasWesternDistrict 11District 11-Team 3
GageSoutheastDistrict 1District 1
GardenWesternDistrict 12District 12-Team 2
GarfieldCentralDistrict 8District 8-Team 2
GosperWesternDistrict 11District 11-Team 1
GrantWesternDistrict 12District 12-Team 1
GreeleyCentralDistrict 8District 8-Team 2
HallCentralDistrict 9Team GI
HamiltonNorthernDistrict 5Team Columbus
HarlanCentralDistrict 10District 10 West
HayesWesternDistrict 11District 11-Team 3
HitchcockWesternDistrict 11District 11-Team 3
HoltCentralDistrict 8District 8-Team 2
HookerWesternDistrict 11District 11-Team 4
HowardCentralDistrict 8District 8-Team 3
JeffersonSoutheastDistrict 1District 1
JohnsonSoutheastDistrict 1District 1
KearneyCentralDistrict 10District 10 West
KeithWesternDistrict 11District 11-Team 2
Keya PahaCentralDistrict 8District 8-Team 1
KimballWesternDistrict 12District 12-Team 2
KnoxNorthernDistrict 7District 7
LancasterSoutheastDistrict 3District 3
LincolnWesternDistrict 11District 11-Team 4
LoganWesternDistrict 11District 11-Team 4
LoupCentralDistrict 8District 8-Team 3
MadisonNorthernDistrict 7District 7
McPhersonWesternDistrict 11District 11-Team 4
MerrickNorthernDistrict 5Team Columbus
MorrillWesternDistrict 12District 12-Team 2
CountyDHHS
Service Area
Judicial
District
NCI
Team
NanceNorthernDistrict 5Team Columbus
NemahaSoutheastDistrict 1District 1
NuckollsSoutheastDistrict 10District 10 East
OtoeSoutheastDistrict 2District 2-Otoe
PawneeSoutheastDistrict 1District 1
PerkinsWesternDistrict 11District 11-Team 2
PhelpsCentralDistrict 10District 10 West
PierceNorthernDistrict 7District 7
PlatteNorthernDistrict 5Team Columbus
PolkNorthernDistrict 5Team York
Red WillowWesternDistrict 11District 11-Team 3
RichardsonSoutheastDistrict 1District 1
RockCentralDistrict 8District 8-Team 1
SalineSoutheastDistrict 1District 1
SarpyEasternDistrict 2District 2-Sarpy
SaundersNorthernDistrict 5Team York
Scotts BluffWesternDistrict 12Team Scottsbluff
SewardNorthernDistrict 5Team York
SheridanWesternDistrict 12District 12-Team 1
ShermanCentralDistrict 8District 8-Team 3
SiouxWesternDistrict 12District 12-Team 1
StantonNorthernDistrict 7District 7
ThayerSoutheastDistrict 1District 1
ThomasWesternDistrict 11District 11-Team 4
ThurstonNorthernDistrict 6District 6-Team 2
ValleyCentralDistrict 8District 8-Team 2
WashingtonNorthernDistrict 6District 6-Team 2
WayneNorthernDistrict 7District 7
WebsterCentralDistrict 10District 10 Central
WheelerCentralDistrict 8District 8-Team 2
YorkNorthernDistrict 5Team York